مرگ در فضا چگونه است؟

dead
علمی
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
۲۷۲ بازدید

مرگ در فضا چگونه است؟

مرگ در فضا
مرگ در فضا

سرنوشت و اتفاقاتی که برای فضانوردان در قلمرو ناشناخته فضا ممکن است بیفتد،جز مسائلی می‌باشد که هنوز هم انسان ها نتوانسته اند پاسخ دقیقی برای آن پیدا کنند.

اما بارزترین نکته آن است که تا به امروز هیچ انسانی در فضا دچار مرگ طبیعی نشده است.البته این جمله بدان معنا نیست که هیچ مرگی در فضا برای انسان اتفاق نیفتاده،بلکه تا یه امروز ۱۸مورد از مرگ فضانوردانی گزارش شده است که همه ی آنان به علت فداکاری های آنان در فجایع رخ داده،بوده است.

حتما نام۷کشته شاتل فضایی کلمبیا را تاکنون شنیده اید،آنان همه به دلیل عدم موفقیت های ساختاری و نقض فنی ،جان خود را از دست دادند.

یک نمونه دیگر از این فجایع,۷نفر از فضانوردانی بودند که در شاتل فضایی چلنجر، به هنگام پرتاب و جدا شدن قطعات شاتل،کشته شدند.

۱نفز کشته سایوز یک نیز به دلیل شکسته شدن چتر نجات کپسول در هنگام ورود مجدد،کشته شد.

در نهایت آخرین کشته شدگان فضایی،۳فضانوردی بودند که در عملیات فضایی سایوز یازده،به دلیل باز شدن دریچه هوایی و مشکل فنی که در مسیر فرود آنان پیش آمد،به کام مرگ کشیده شدند.

مرگ در فضا چگونه است؟

مرگ فضانوردان
مرگ فضانوردان

به عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت که ما نمی‌دانیم دقیقا ممکن است چه اتفاقی برای جسد یک فضانوردی که به مرگ طبیعی مانند حمله قلبی دچار شود در فضا می افتد اما نکته ی بارزی که در اینجا می توان به آن اشاره کرد آن است که مرگ در مکانی که هیچ نوع فشار جوی و جاذبه ای ندارد،متفاوت تر از انواع مرگ هایی می‌باشد که در کره زمین با وجود فشار جوی و جاذبه زمین رخ میدهد.

راه حل مناسب برای کسانی که دچار مرگ در فضا می‌شوند.

از جمله سازمان هایی که به دنبال راه حلی مناسب برای چگونگی مرگ انسان در فضا می باشد،ناسا است.

dead
dead

ناسا در دهه اخیر برنامه‌های گوناگون و زیادی را برای انجام گرفتن ماموریت‌های همراه با سرنشین به مریخ و دیگر کرات در نظر گرفته است و در این مسیر تنها نمیباشد و شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس اکس هم هر روزه در تلاش است تا بتوانند تجهیزات لجستیکی را که انسان ممکن است برای استقرار انسان روی کره ی مریخ به آنان احتیاج داشته باشد را فراهم کنند.

راه های زیادی برای چگونگی مرگ در فضا ارائه شده است.

یکی از مهم ترین راهکارهایی که در سالهای گذشته ارائه شد آن بود که فضانوردانی زنده اند کلاهک فضاپیما را باز کنند تا جسد فرد مرده پس از مرگ در فضا و خلا موجود به حالت معلق در آید،اما این راهکار نیز کارآمد نبود،چرا که یکی از قوانینی که برای فضا از طرف جامعه ی بین الملل در نظر گرفته شده است،آنکه انسان ها اجازه ندارند تا در فضای حاکم در جو زباله تولید کنند،بنابر این اجساد انسان هایی که در فضا پیشنهاد شده تا رها شوند هم به نوعی زباله محسوب میشود، چرا که در جو جو هیچ کشش و جاذبه ای وجود ندارد و این امکان وجود دارد که دیگر فضاپیماها با آن برخورد کنند و فاجعه به بار بیاید.

ناسا و سازمان های بین المللی مختلف هنوز هم به دنبال یافتن راه حلی مناسب برای اجساد انسان ها در فضا پس از مرگ می‌باشند اما هنوز موفق نشده اند تا راه حلی منطقی و صحیح را ارائه دهند که از جنبه های دیگر نیز آسیب زا نباشد.

همانطور که همه ی ما به خوبی می‌دانیم مرگ یک مساله انسانی است، اما در ماموریت‌های فضایی طولانی مدت باید دید کلی تری نسبت به این مسئله داشته باشیم و آن را به عنوان نوعی مشکل هزینه‌ای و عملیاتی در نظر بگیریم و برای آن راه حلی مناسب را در نظر بگیریم.

 

اشتراک گذاری در

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
پریدن يک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی
فیلم نجومی
پریدن یک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه 5 / 5 ( 3 امتیاز ) ۴۴۱ بازدیدپریدن یک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی پریدن یک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی با ارتفاع ۱۲۸۰۰۰ فوت با سرعت ۱۲۳۶ کیلومتر در ساعت برای رسیدن به زمین بعد از ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه! ضمنا خانواده‌اش بصورت …

اشتراک گذاری در
بدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟
علمی
بدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه 5 / 5 ( 2 امتیاز ) ۲۵۱ بازدیدبدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟ حتما؛ شما نیز خبرهایی مبنی بر بهبودی بیماری هایی مشاهده کرده اید که قبلا؛ کرونا داشته اند و الان خوب شده اند اما چطوری ممکنه بدن بتواند با ویروس کرونا مقابله کند؟ و چرا اصلا؛ …

اشتراک گذاری در
بشر و زمین به کجا میرود؟
علمی
2
بشر و زمین به کجا میرود؟

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه 5 / 5 ( 1 امتیاز ) ۱۹۹ بازدیدبشر و زمین به کجا میرود؟ انجمن پزشکی کوهستان ایران: یک تیم تحقیقاتی در زمینه محیط زیست و بیمارى هاى بیولوژیکى معتقدند #کرونا حیات بیولوژیک سیاره را متحول خواهد کرد و موجب کاهش بیش از ۲۰۰میلیون مترمکعب گازهاى گلخانه‌اى و دی‌اکسیدکربن خواهد …

اشتراک گذاری در