سرنوشت بشر در آینده، انقراض یا تکامل؟

سرنوشت بشر در آینده
علمی
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
۱۸۰ بازدید

سرنوشت بشر در آینده، انقراض یا تکامل؟

سرنوشت بشر در آینده
سرنوشت بشر در آینده

سرنوشت بشر در آینده و این که چه بر سر انسان خواهد آمد یکی از مسائلی است که ذهن بشریت را بسیار به خود مشغول کرده است. این سوال احتمالا از ابتدای خلقت بشریت وجود داشته است. اما در قرن اخیر به سبب پیشرفت بیش از اندازه انسان و توانایی های مختلفی که پیدا کرده است این سوال رنگ و بویی جدی به خود گرفته است. نمود این سوال در انواع آثار هنری چون هنرهای نمایشی و تجسمی نیز موید همین نکته می باشد.

اما به راستی با توجه به اتفاقاتی که در سال های گذشته با سرعت بیشتری روی می دهد، از آتش سوزی های وسیع و زلزله و سونامی، تا انتشار ویروسی خودساخته و کشنده و انواع جنگ های مسلحانه و غیر مسلحانه ، آیا بشر می تواند به حیات خود ادامه دهد؟ آیا با توجه به این که منابع زمین رو به اتمام است و کم کم زمین توانایی خود مبنی بر تولید و نگهداری از جانوران را از دست می دهد آیا انسان نیز منقرض می شود یا قرار است با قدرتی دیگر و جدید به حیات خود ادامه دهد؟

آینده
آینده

هنرمندان به خصوص فیلمسازان هالیوودی به خوبی این سوال را مورد بررسی قرار داده اند و همه آن ها به شکل مشخصی امید به ادامه حیات انسان بسته اند. از این رو به نظر ما نیز راهی جز امیدواری به ادامه حیات گونه بشر نخواهیم داشت. اما در این میان چند مشکل وجود دارد.

ادامه حیات بشر در هاله ای از ابهام

فرق انسان با سایر موجودات طبیعی این است که انسان ها از قوه غریزی پایینی برخوردار هستند ولی در ازای آن قوه تعقل بالاتری دارند. و در حیوانات این داستان کاملا برعکس می باشد. قوه غریزه می تواند پاسخ مناسبی در مدت زمان کوتاه نسبت به قوه تعقل بدهد. اما قوه تعقل نیاز به زمان برای تحلیل، ترکیب و نتیجه گیری دارد. از طرف دیگر انتخاب طبیعی که معمولا در بدن حیوانات رخ می دهد به سبب قدرت غریزی آن ها می باشد و احتمال این اتفاق در انسان بسیار کم می باشد. از این رو می توان گفت اگر قرار باشد برای آینده تغییر بکنیم، نیاز به این است که از هم اکنون قوه تفکر و تعقل ما به دنبال حل مشکل باشد. و با توجه به نوع پیشرفت بشر به نظر در این زمینه نیز به خوبی پیشرفت کرده اند. اما اگر یک اتفاق ناگهانی رخ دهد. مانند شیوع یک ویروس به شکل ناگهانی و یا برخورد یک شهاب سنگ به زمین، زمان کافی برای تعقل انسان داده نمی شود و از آن جهتی که غریزه انسان از ضعف بارزی رنج می برد، بنابراین می توان حدس زد در چنین مواردی گونه بشری به راحتی هرچه تمام تر از بین خواهد رفت و احتمالا باید منتظر ظهور گونه ای جدید با ویژگی هایی جدید بود.

سرنوشت بشر در آینده، انقراض یا تکامل؟

به نقل از زومیت

علم زمین‌شناسی با سنگ‌هایی سروکار دارد که طی ده‌های میلیون سال روی یکدیگر انباشته شده‌اند و از دل آن‌ها سلسله کوه‌هایی متولد شده‌اند که در بازه‌های زمانی مختلف دستخوش تغییراتی شده‌اند، قدمت سنگ‌ها در چنین کوهستان‌هایی براساس نوارهای خطای ۵۰ هزارساله تعیین می‌شود (تصاویری تک فریمی از دوران کهن) که تقریبا ده برابر طولانی‌تر از کل تاریخ انسان روی زمین است. بر همین اساس دوران آنتروپوسن ممکن است حتی از یک نوار خطای روی سنگ‌ها هم کوتاه‌تر باشد.

بنابراین هدف از تعریف عصر جدید زمین‌شناسی چیست؟ آیا انسان سزاوار تعریف یک عصر مخصوص به خود است؟ قطعا انسان سالانه، سنگ‌های زیادی را به اطراف جابه‌جا می‌کند و شکل و ظاهر سیاره‌ی زمین را تغییر می‌دهد. انسان امروزی، ویژگی‌های شیمیایی اقیانوس‌ها و جو را به‌شدت مختل کرده است. بسیاری از فعالیت‌ها و تغییرات انسان را می‌توان به فصل‌های ترسناکی در تاریخچه‌ی کهن زمین تشبیه کرد.

مقدار کربن‌دی‌اکسیدی که انسان به‌صورت سالانه وارد جو می‌کند، صد برابر کربن دی‌اکسید حاصل از فوران‌های آتشفشانی است و در حال حاضر، انسان عامل بزرگ‌ترین اختلال در چرخه‌ی نیتروژنی زمین در کل تاریخ ۲.۵ میلیارد ساله‌ی حیات است. با وجود تمام دخالت‌ها بعید است بتوان دوران خاصی را به انسان نسبت داد. بسیاری از آثار ساخت دست انسان، قرن‌ها دوام می‌آورند؛ اما اگر گذر زمان ۱۰۰ میلیون سال منجر به مسطح شدن کوه‌های هیمالیا شود، سرنوشت سان‌فرانسیسکو یا نیویورک چه خواهد شد؟

در ویدیو زیر به آینده بشر اشاره شذه است که دعوت میکنم حتما؛ از آن دیدن فرمایید.

آینده بشر

 

اشتراک گذاری در

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
پریدن يک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی
فیلم نجومی
پریدن یک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه 5 / 5 ( 3 امتیاز ) ۴۴۰ بازدیدپریدن یک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی پریدن یک فضا نورد اتریشی از ایستگاهِ سفینه فضایی با ارتفاع ۱۲۸۰۰۰ فوت با سرعت ۱۲۳۶ کیلومتر در ساعت برای رسیدن به زمین بعد از ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه! ضمنا خانواده‌اش بصورت …

اشتراک گذاری در
بدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟
علمی
بدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه 5 / 5 ( 2 امتیاز ) ۲۵۱ بازدیدبدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟ حتما؛ شما نیز خبرهایی مبنی بر بهبودی بیماری هایی مشاهده کرده اید که قبلا؛ کرونا داشته اند و الان خوب شده اند اما چطوری ممکنه بدن بتواند با ویروس کرونا مقابله کند؟ و چرا اصلا؛ …

اشتراک گذاری در
ویروس کرونا را پیامبر هشدار داده بود
عمومی
ویروس کرونا را پیامبر هشدار داده بود

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه 5 / 5 ( 1 امتیاز ) ۱۵۹ بازدیدویروس کرونا را پیامبر هشدار داده بود در این ویدیو پیامبر مان درباره ویروس کرونا 1400 سال پیش هشدار داده بود تقریبا؛ بیشتر این علامت ها اتفاق افتاده است. یعنی واقعا؛ پیدایش ویروس کرونا علامت آخرالزمان است؟ در ویدیو زیر به علامتی …

اشتراک گذاری در