تاثیر کرونا بر آلودگی محیط زیست

علمی
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
۲۲۳ بازدید

تاثیر کرونا بر آلودگی محیط زیست

تاثیر کرونا بر آلودگی محیط زیست
کرونا

تقریبا؛ بیش از ۲ماه از ظهور ویروس کرونا در کشورمان و بیش از ۳ماه در جهان میگذرد و روز به روز گسترش آن بیشتر می شود ولی نکته ای که شاید ذهن دوست داران محیط زیست را به خود درگیر کرده است این مورد می باشد که آیا تعطیلی کشورها تاثیری بر آلودگی هوا داشته است؟

باید بگم بله طبق نقشه هایی که توسط ناسا و سایر سازمانها تهیه شده است پس از گسترش ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد انسان ها میزان دی اکسید کربن تولید شده کاهش داشته است.

تاثیر کرونا بر آلودگی محیط زیست

بروک نوشت: «با توجه به حجم بالای شواهد مبنی بر اینکه استنشاق هوای آلوده منجر به مرگ زودهنگام می‌شود، یک سئوال عجیب مطرح می‌شود: آیا تعداد ِ افرادی که بخاطر کاهش آلودگی هوا، نجات پیدا کرده‌اند، بیشتر از تعداد مرگ و میرِ ناشی از ویروس کرونا بوده است؟ حتی تحت فرضیات بسیار محافظه‌کارانه، پاسخ من «بله» است».

بر اساس محاسبات بروک، دو ماه کاهش آلودگی هوا احتمالأ جان ۴۰۰۰ کودک زیر ۵ سال و ۷۳۰۰۰ بزرگسال ِ بالای ۷۰ سال را در چین نجات داده است. این تعداد به طور قابل توجهی بیشتر از مرگ و میر جهانی کنونی ناشی از این ویروس است. اگرچه این موضوع کمی غافلگیرکننده است، اما این چیزی است که از مدت‌ها قبل می‌دانستیم. در اوایل این ماه، تحقیقات نشان داد که آلودگی هوا به طور میانگین سه سال از امید به زندگی جهانی کاسته است!

فیزیکدان “جوس للیولد” از موسسه قبرس در نیکوزیا گفت: «بسیار قابل توجه است که هم تعداد مرگ و میر و هم کاهش امید به زندگی بر اثر آلودگی هوا بیشتر از تأثیر استعمال دخانیت و بسیاری از علل مرگ و میر، است. آلودگی هوا بعنوان یکی از مهمترین علل مرگ و میر جهانی با فاکتور ۱۹ از مالاریا پیشی می‌گیرد و همچنین با فاکتور ۱۶ از خشونت، با فاکتور ۹ از اچ‌آی‌وی/ایدز، با فاکتور ۴۵ از مصرف الکل و با فاکتور ۶۰ از سوء مصرف مواد مخدر، بالاتر است». بنابراین، بخوبی مشخص است که آلودگی هوا، واقعأ مرگبار است. اما تحلیل بروک فقط با استفاده از داده‌های بدست آمده از چین انجام شده و قبل از اثرگذاری کووید-۱۹ بر بخش‌های دیگر جهان تکمیل شد.

با توجه به اینکه ایتالیا دومین کشور با بالاترین میزان ِ آلودگی کووید-۱۹ است و اقدامات قرنطینۀ اکیدی را پیش گرفته، داده‌های ماهواره‌ای مربوط به شمال ایتالیا اکنون افت ِ شدید آلودگی هوا به ویژه گاز نیتروژن دی اکسید را نشان می‌دهد. این گاز غالبأ از خودروها، کامیون‌ها، نیروگاه‌ها و برخی از کارنجات صنعتی منتشر می‌شود. با استفاده از ابزار ترومپی در ماهوارۀ Copernicus Sentinel-5P، تصاویر گرفته شده از ۱ ژانویه تا ۱۱ مارس ۲۰۲۰ بر فراز ایتالیا کاهش چشمگیری را در انتشار “نیتروژن دی اکسید” نشان می‌دهد. در ویدئوی زیر می‌توانید این رویداد را مشاهده نمایید:

منبع:بیگ بنگ

کاهش مصرف زغال سنگ

کاهش مصرف زغال سنگ
کاهش مصرف زغال سنگ

براساس گزارش CREA، اگرچه کاهش تولید نفت و فولاد و کاهش ۷۰ درصدی پرواز‌های داخلی باعث کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای شده، اما در واقع بزرگترین عامل در این موضوع، کاهش شدید مصرف زغال سنگ در چین بوده است. چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده زغال سنگ در جهان است و از این منبع برای ۵۹ ٪ انرژی خود در سال ۲۰۱۸ استفاده کرده است. همچنین نیروگاه‌های در حال کار و بسیاری از صنایع سنگین چین وابسته به زغال سنگ هستند و این درحالی است که این ماده تنها منبع گرما برای میلیون‌ها خانه در مناطق وسیع روستایی این کشور نیز هست. براساس تجزیه و تحلیل CREA از داده‌های خدمات داده WIND، نیروگاه‌های بزرگ زغال سنگ چین از ۳ فوریه تا اول مارس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳۶ درصد کاهش مصرف داشته اند. منبع:فرارو

امیدوارم همواره به نکات منفی که در زندگی ما اتفاق می افتد نگاه نکنیم بلکه به نکات مثبت آنها نیز نگاه کنیم که مطلب فوق به این مورد اشاره میکند.

اشتراک گذاری در

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
بدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟
علمی
بدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه 5 / 5 ( 2 votes ) ۱۳۷ بازدیدبدن چگونه با ویروس کرونا مبارزه میکند؟ حتما؛ شما نیز خبرهایی مبنی بر بهبودی بیماری هایی مشاهده کرده اید که قبلا؛ کرونا داشته اند و الان خوب شده اند اما چطوری ممکنه بدن بتواند با ویروس کرونا مقابله کند؟ و چرا اصلا؛ …

اشتراک گذاری در
بشر و زمین به کجا میرود؟
علمی
بشر و زمین به کجا میرود؟

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه 5 / 5 ( 1 vote ) ۹۴ بازدیدبشر و زمین به کجا میرود؟ انجمن پزشکی کوهستان ایران: یک تیم تحقیقاتی در زمینه محیط زیست و بیمارى هاى بیولوژیکى معتقدند #کرونا حیات بیولوژیک سیاره را متحول خواهد کرد و موجب کاهش بیش از ۲۰۰میلیون مترمکعب گازهاى گلخانه‌اى و دی‌اکسیدکربن خواهد …

اشتراک گذاری در
علمی
آزمایش ارتباط با خدا یا دروازه ذهن

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه 5 / 5 ( 3 votes ) ۳۹۲ بازدیدآزمایش ارتباط با خدا یا دروازه ذهن تقریبا؛ سال ۱۹۸۳ میلادی دانشمندان تصمیم میگیرند یک آزمایشی را انجام دهند که بتوان با خدا ارتباط برقرار کرد. آنها اعتقاد داشتند درصورتی که بتوان حواس های دنیوی فرد را از کار انداخت میتوان با …

اشتراک گذاری در